Dla mediów

Nadchodzące jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej na ulicach Góry Kalwarii będzie szczególnym wydarzeniem. Nie tylko dlatego, że po raz 10-ty wejdziemy w przestrzeń miejską, aby pokazując Mękę Jezusa Chrystusa dać świadectwo naszej wiary, ale też dlatego, że nasze Misterium zmartwychwstaje po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.
Sięgając do pięknej tradycji XVII-stowiecznej Nowej Jerozolimy (obecnie Góry Kalwarii), w której corocznie odbywały się misteria na Mazowszu wskrzeszamy historię i tożsamość naszej Małej Ojczyzny.
Przedsięwzięcie to ma przede wszystkim wymiar duchowy i ewangelizacyjny ale też wspólnotowy i edukacyjny, ponieważ jednoczy w działaniu grupę ponad 100 osób, którzy poprzez SŁOWO, MUZYKĘ I GRĘ AKTORSKĄ przypominają zarówno wydarzenia sprzed 2 tys lat jak i ich późniejszy, artystyczny wyraz charakterystyczny dla tego miasta.
Dziesiąte Misterium to także szczególna okazja do przyjrzenia się jak ewoluowało ono przez te lata i jakie owoce przyniosło. Dla jednych niewątpliwie stało się swoistą atrakcją turystyczną – rekonstrukcją historyczną do obejrzenia, dla innych – głębokim duchowym przeżyciem, czasem nawet prowadzącym do nawrócenia. Zarówno dla jednych jak i drugich pragniemy przygotować Misterium, które – mamy nadzieję – zapamiętają do końca życia.
Tradycyjnie już rozpoczniemy w sobotę przed Niedzielą Palmową (01.04.2023) o godzinie 15:00 na Rynku Miejskim Góry Kalwarii. W tym roku zobaczymy nowe ustawienie scen – zostaną one ulokowane na jednej płaszczyźnie, na wzniesieniu kościoła Na Górce. Zmiana ta poprawi komfort uczestnikom i mamy nadzieję – pozwoli ujrzeć i usłyszeć detale, które wcześniej umykały podczas „wędrowania w tłumie”.
Transformacja w bardziej statyczną formę stworzy lepsze warunki do refleksji, zadumy i modlitwy, o którą czasem trudno w czasie przejść między scenami, kiedy każdy szuka miejsca, żeby lepiej widzieć…
I wreszcie samo SŁOWO – ze sceny wybrzmi wierszowany tekst Jacka Kowalskiego, wzbogacony o sceny w Ogrójcu i Sądu Sanhedrynu oraz zmodyfikowaną scenę historyczną.
Pieśni tradycyjnie już będą wykonywane na barokową modłę a tekst z pewnością może zabrzmieć ciekawiej w nowej scenerii.
Podsumowując: będzie to Misterium w nowym wykonaniu, z nowymi pomysłami, nowymi aranżacjami, historycznymi dodatkami, ale z tym samym przesłaniem co zawsze: że Jezus Chrystus dobrowolnie poniósł męczeńską śmierć dla naszego ZBAWIENIA.

Można również osobiście włączyć się w tworzenie Misterium i/lub dołączyć do Bractwa. Informacje i kontakt na stronie:

kalwaria-mazowsza.org

Możliwość komentowania została wyłączona.