Góra Kalwaria, miasto założone przez biskupa Stefana Wierzbowskiego w 1670 roku jako Nowa Jerozolima, aż do rozbiorów cieszyło się zasłużoną sławą religijnej stolicy Mazowsza. Do jego kalwaryjskich kapliczek przez lata ciągnęły tłumy rozmodlonych pątników, a w każdy Wielki Piątek odbywały się tu Misteria Męki Pańskiej.
W 2010 roku udało się powrócić do tradycji misteriów pasyjnych, które odgrywane były w XVII i XVIII wieku w Nowej Jerozolimie. Pod przewodnictwem ks. Wojciecha Skóry MIC ukonstytuowało się Bractwo Misterium Męki Pańskiej, które podjęło się corocznego przygotowywania widowiska misteryjnego na ulicach Góry Kalwarii. Już od 15 lat tworzymy Misterium w naszym mieście. Idea przewodnia jest zawsze ta sama: publiczny hołd dla Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, duchowe przygotowanie do Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej oraz rozwijanie duchowości pasyjnej. Chcemy z naszym Misterium dotrzeć do jak największej liczby osób, aby było ono źródłem inspiracji i duchowej przemiany. W tym szczególnym, Roku Jubileuszowym zapraszamy, żeby przy okazji przyjazdu do Góry Kalwarii na Misterium odwiedzić Wieczernik – Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego – który jest kościołem jubileuszowym, co wiąże się z wieloma łaskami.
Przy tym niezwykłym projekcie zaangażowanych jest ponad 100 osób, które pełnią funkcje reżysera, aktorów, statystów, które przygotowują stroje, rekwizyty, dekoracje, organizują nagłośnienie, montaż scen, transport, promocję, zajmują się kierownictwem produkcji, księgowością, kontaktem z mediami, pozyskiwaniem środków itd. Opiekę duchową nad przedsięwzięciem sprawuje ks. Paweł Naumowicz MIC, nasz kaznodzieja i duszpasterz.
Autorem tekstów oraz pieśni jest Jacek Kowalski, historyk sztuki, autor wielu książek, a przy tym pieśniarz i poeta. Śpiew prowadzi chór Reditus wraz z solistami.
Już 15 lat widzimy owoce Misterium, zarówno duchowe – świadectwa nawróceń, spowiedzi wielkanocne pod wpływem przeżycia inscenizacji męki i śmierci Chrystusa, poruszenia serc, rozpalenie pobożności pasyjnej – jak i wspólnotowo-edukacyjne – budowanie relacji, praca zespołowa, rozwijanie nowych umiejętności, warsztaty teatralne, praca społeczna. Stąd dostrzegamy potrzebę, aby to przedsięwzięcie wciąż się rozwijało. Do jego przygotowania potrzebne są środki finansowe, dlatego bardzo prosimy Was o wsparcie, którego można udzielić przez wpłaty na konto:
Bractwo Misterium Męki Pańskiej, ul. Św. St. Papczyńskiego 6, 05-530 Góra Kalwaria,
NIP 123-12-42-703; nr konta: 05 8003 0003 2001 0000 3261 0001
tytułem: „Darowizna na cele statutowe Bractwa Misterium Męki Pańskiej”.
Zapraszamy też wszystkich, którzy chcieliby osobiście włączyć się w tworzenie Misterium i/lub dołączyć do Bractwa. Informacje i kontakt znajdziecie na stronie http://kalwaria-mazowsza.org